Temel Kurtarma Becerileri

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Mesaj  dogan aksut Bir Çarş. Kas. 28, 2007 3:49 pm

Doğal veya teknolojik felaketlerde insanlar, ev ve iş yerlerinin enkazları altında sıkışabilir. Birçoğu hemen kurtarılmazsa ölebilir de. Göçükte kalan insanları arama için mevcut uzman köpek ekipleri ve gelişmiş dinleme cihazlarına rağmen kurtarma işlemlerinin büyük kısmı eğitimli ve sertifikalı bölgesel yangın, ambulans ve polis ekiplerince yapılmaktadır. Bu gibi ilkyardım görevlilerine hayat kurtarmaya gönüllü halk sıkça destek vermektedir.

Ancak eğitilip teşkilatlanmamış kişiler kendi hayatlarını ve kurtarmaya çalıştıkları hayatları tehlikeye atabilirler. (1985’teki Mexico City depreminde eğitimsiz ve ekipmansız kurtarıcıların yüzotuzundan fazlası hayat kurtarmaya çalışırken can vermiştir).

Yardım etmek isteyenler ilkyardım ekiplerinin gelmesini beklemeli ve onların verecekleri talimatlara uymalıdırlar.
Bu kitapçığın amacı, hasarlı yapılardaki kurtarma çalışmaları hakkında konuyla ilgilenenlere temel bilgileri sağlamaktır.

Bu kitapçık özel bir eğitim dokümanı teşkil etmemektedir ve bütünüyle teknik bir el kitabı değildir. Fakat gerekli olan bazı becerileri size tanıtmaktadır. Bu kitapçıkta tarif edilen faaliyetlerin herhangi birini uygulamaya teşebbüs etmeden önce daha kapsamlı bir eğitime ihtiyacınız olacaktır.

Bu konu hakkında daha detaylı bir çalışma yapmak isteyen kişiler daha fazla bilgiyi Türkiye'de belediye, sivil savunma, hastaneler veya itfaiyede aramalıdır. Eğitim ayrıca, acil durum gereksinimlerine resmi kuruluşların yanı sıra destek veren özel ve gönüllü kuruluşlardan da sağlanabilir. Söz konusu kuruluşların afet ve felaket sırasında başkalarını eğitme ve onlara yol gösterme konusunda deneyimli elemanları bulunmaktadır.
Erken müdahale, felaketzedelerin hayatta kalmaları için çok önemli bir unsur olduğu halde Kanada Acil Durum İçin Hazırlık Kuruluşu hasarlı yapılara, bu hususta eğitim görüp, sertifika almamış kişilerin girmesini uygun görmemektedir.
Afet mücadele ve kurtarması doğası itibariyle çok riskli bir faaliyettir. Kanada Acil Durum İçin Hazırlık bu kitapçıkta bulunan bilgilerin yanlış kullanılması ve yorumlanmasından doğan kaza ve yaralanmalarla ilgili sorumluluk kabul etmez. Yalnız başına bu kitapçığı okumanın kurtarıcı için yeterli derecede eğitici olduğu düşünülemez. Bilgi, eğitim, pratik deneyim ve güvenliğe bağlılıkla bütünleştirilmelidir.

GÜVENLİK
Güvenlik, aklınıza en başta gelecek husus olmalıdır. Kurtarma bölgeleri değişik özelliklerde olacaktır ve bu yüzden kırık cam, fırlak çiviler, güçsüz zemin ve merdivenler, yıkılmış elektrik hatları, sızan gaz, patlak lağım ve su boruları gibi birçok tehlikeyi saklayacaktır. Sağlam görünen yapılar, öyle olmayabilir.

Çağrınıza cevap verecek yardım yetkililerini beklerken güvenli bir bölgede kalarak kendinizi yaralanma ve ölüme karşı koruyun. Yardım yetkilileri sözkonusu kurtarmalara karşı (göreceli olarak-çevirmenin notu) en iyi eğitime ve ekipmana sahiptir. Acil Durum bölgelerinidüzenlemeye alışık olup kimin ne zaman nerede çalıştığını bilirler.Böylece,bir kaza (patlama,göçük) meydana geldiğinde enkaz altında kalan kişiye ulaşmak onlar için daha kolay olacaktır. Yardım ekiplerine yardım etmek istediğinizde onların vereceği talimatlara harfiyen uymanız gerekmektedir.

Koruyucu Giysiler:
Kurtarma esnasında kullanılması gereken üç tip korunma giysisi bulunmaktadır.

1. Normal Koruyucu Giysi
Bu tür koruyucu giysi gaz,kimyasal,yanıcı sıvı veya radyoaktif madde bulaşmamış yerlerde giyilebilir ve bu tür giysiler gözlük veya yüz siperi, iş tulumu, eldiven, bot ve uygun bir maskeyi içermektedir.

2. Komple Koruyucu Giysi
Giysi, derinin gaz/buhar, sıvı, ve katı maddelerle doğrudan temasını önlemek için dizayn edilmiştir. Kask, yüz maskesi, palto, pantalon (genellikle itfaiyecilerin giydiğinden) eldiven, lastik bot ile bel, kol ve bacakları çevreleyen reflektif bantlar.

3. Özel Koruyucu Giysi
Giysi, özellikle güçlü asit, radyoaktif madde, soğuk gazlara veya zehirli maddelere karşı dizayn edilmiştir.

Kapalı Alanlar: Kapalı bölgelere giriş kurtarma görevlisinin karşılaştığı en tehlikeli işlerden bir tanesidir.

Kapalı bir bölge:
• Yapısı, konumu veya içeriği bakımından girişe sınırlıdır.
• Tehlikeli gaz/buhar/toz/duman veya oksijen yetersizliklerine neden olabilir.
Kapalı bir bölgeye giriş solunum cihazı gibi özel malzeme gerektirmektedir. (Birçok belediye kuruluşu kapalı bölge ve ekipman eğitimi sağlamaktadır.)
Durum ne kadar acil görünürse görünsün, bir kurtarma uzmanının tavsiyelerini almadan yıkık bir binaya kesinlikle girmeyin. Çeşitli tehlikeleri kontrol etmek için önlem alın.
Girmek üzere olduğunuz yapı hakkında edinebildiğiniz kadar bilgi edinin. Güvenliğinizi ve başarı şansınızı arttırmak için gözlem gücünüzü ve bilgi edinme yetinizi kullanınız. Enkaz kaldırma ve kurtarma işini kurtarılacak insan sayısının daha az olduğu bölgeyi temizleyerek başlatmak, kurtarmanın bütünü bakımından çok değerli ama sınırlı olan zamanınızdan alır götürür.
Keşif Yapma, kurtarmada ilk adımdır. Bu ilk adımı iyi yapmak kurtarma çalışmalarınız için sağlam bir temel oluşturur. İncelemelerinizi yürütürken

“Kurtarma ekibi burada! Beni duyabiliyor musunuz? Bağıramıyorsanız üç kere vurun!” diye seslenerek yaralıların yerlerini saptamaya çalışınız.
Bir binaya girmenize izin verildiğinde daima bir partnerle çalışın. Yavaş hareket edin ve her adımınızı kontrol ederek atın. Duvarlara yakın yürüyün. Merdivenleri geri geriinin. Emniyetsiz duvarlara dikkat edin.
Sıkışmış veya önü kapanmış kapılar, gerisindeki yıkıntılara destek oluyor olabilir. Zayıf merdivenlere, cam parçalarına, parçalanmış tahtalara, fırlamış çivilere, kaçak gaz, zemin kat taşkınları ve korunmasız elektrik kablolarına dikkat edin. Unutmayın ki, yaralanmanızın kimseye yardımı olmayacaktır.
dogan aksut

Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics