Alev şövalyeleri...

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Alev şövalyeleri...

Mesaj  dogan aksut Bir Perş. Kas. 29, 2007 1:51 pm

Onlar, her gün yaşamla ölümün kıyısındalar, hiç tanımadıkları insanlar için canlarını düşünmeden alevlere dalıyorlar. Aileleri de, evden yolcu ederken “bu eşimi son görüşüm mü”, “babam akşam eve dönecek mi” sorularını akıllarından hiç bir gün çıkaramıyorlar. O son dokunuşun anlamı çok büyük...

İtfaiyeciler bir an bile düşünmeden kendilerini ateşe atıyorlar. Kendi tabirlerince bizim mesleğin cilvesi diyorlar. Bu dokunaklı yaşamlarına karşılık bir can onların kollarında hayat bulunca kendi canlarını tehlikeye attıklarını unutuveriyorlar. Bir çocuğu anneye tekrar bağışlıyorlar.
Yaşamın tüm heyecanıyla mutluluğuyla, hüznüyle yaşandığı Fatih İtfaiye Merkezi'ne Yeni Şafak Pazar olarak misafir olduk. Merkeze adım attığımda saat 10'a yaklaşıyor. Bahçede sıraya dizilmiş itfaiye erlerini görüyorum ve me

rakla izliyorum. Görev devri yapılıyor. Gür sesle okunan dua kulaklarıma çalınıyor. Kendi tabirlerince “görevi devralan kendisine, görevi devredense arkadaşına dua ediyor.” Güne böyle başlanıyor İtfaiye merkezinde. Sonra herkes oturma salonuna gidiyor. Hiçbir şey olmayacakmış gibi sohbet edip, tenis, bilardo, tavla oynuyorlar. Ya da bir masayı çevreleyip dertleşiyorlar. Etrafta dolaşırken bahçede, dinlenme odasında, yemek odasında yanan sarı, yeşil ve kırmızı lambalar dikkatimi çekiyor. Daha sonra bizde itfaiye erlerinin oturduğu lokole gidiyoruz. Lokalde itfaiye erleriyle daldığımız sohbeti, kırmızı ışıklar ve alarmın sesi bölüyor. Herkes her şeyi bir anda bırakıp, hiç bir şey sormadan koşuyor. 10 saniyede merdivenlerden iniyorlar. 20 saniyede ortalama 25 kişi 5 araca biniyor. Araçlarda hazır bulunan çizme ve giysiler yol boyunca giyiliyor. Alarm verildikten 34 saniye sonra tüm itfaiye erleri arabalarda hazır bulunuyor. Bizde koşuyoruz peşlerine. Grubun en son arabasına zor yetişiyoruz. Taksimdeki bir yangın ihbarına son hızla gidiyoruz.
dogan aksut

Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics