EKİP ÇALIŞMASI

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

EKİP ÇALIŞMASI

Mesaj  dogan aksut Bir Çarş. Kas. 28, 2007 4:55 pm

EKİP ÇALIŞMASI

EKİP : 2 veya daha fazla iden oluşan belli bir amaca yönelik çalışan topluluk diye tanımlaya biliriz
İtfaiyecilerde bir ekiptir,olaylara ekip mantığı ile müdahale eder ve çalışırlar.
Yangın kontrolden çıkmış yanma olayı dır.En kısa sürede söndürülmesi gerekmektedir.Aksi taktirde can ve mal kaybının büyük oranda olması söz konusudur.Bunun için yanıcı maddeyi tespit edip buna göre söndürme maddesi seçilerek uygun bir müdahale şekliyle yangın söndürülmelidir.Müdahalenin başarılı olabilmesi ;yanan maddenin cinsine,büyüklüğüne,uygun söndürücü maddenin seçilmesine ve bunların yanında ekip halinde çalışmaya bağlıdır.Aynı zamanda çalışmanın başarılı olabilmesi;personelin eğitim durumuyla,kabiliyetiyle,görev bilinci ve araç durumuyla ilgilidir.

YANGIN YERİNDE MÜDAHALE EKİBİNİN GÖREVİ

1.KURTARMA
Yangın alanında veya sirayet edebilecek bölgelerdeki insan ve hayvanların,daha sonrada değerli malzemelerin kurtarılması.
2.SÖNDÜRME
Yangının söndürülmesi,sirayetin önlenmesi
3.KORUMA
Yangın tehlikesi altındaki eşyaların korunması,zararlı gazların ve dumanların tahliye edilmesi
4.İLK YARDIM
Yangın yerinde veya olay mahalli dışında yapılan ilk yardım.
İtfaiyenin temel görevi insanların uğradığı yangın,sel,çökme,kayma ve benzeri felaketlere müdahale ederek zararı azaltmak ve insanları kurtarmaktır.Bu çalışmalardaki başarı derecesi olay yerindeki ekibin organizasyonuna ve koordinasyonuna bağlıdır.
Müdahale ekibi kişiden meydana gelir.Bu rakam mevcut personele göre ayarlanabilir.

EKİP AMİRİ A

ŞOFÖR Ş

MÜDAHALE GRUBU M - M

SU GRUBU S - S

HORTUM GRUBU H – H – H

EKİP ORGANİZASYONU

Ekibin organizasyonunu ve koordinasyonunu sağlayacak olan ekip amiridir.Büyük olaylarda farklı ekipler olaya müdahale ettiğinden ve olayda genellikle ekipler değiştiğinden ve her olay farklı özellik gösterdiğinden daha önce hazırlanan planların tam olarak uygulanması mümkün değildir.Olay yerinde ekiplerin niteliklerine ve olayın boyutlarına uygun program hazırlanması gerekir.Bunda ekip amirlerinin bilgi seviyesi ve deneyimi çok önemlidir….

EKİP PERSONELİNİN GRÖVLERİ
EKİP AMİRİ
Ekibin müdahalesini yönetir ve devamlı hareket halindedir.Yanıcı maddenin cinsine uygun söndürücü kullandırmalı,emrindeki personeli gözetmeli,tehlikelere karşı dikkatli olmalı ,hızlı karar verebilmeli,yangına müdahaleyi seri hale getirmeli,patlamalara karşı hem personeli hem de halkı bilgilendirmeli
İtfaiye olaylarının diğer olaylardan oldukça değişik tarafları ve aşamaları vardır.İtfaiyede komuta,itfaiye olaylarının niteliğine bağlıdır.Hiçbir olay bir ötekinin aynısı değildir.Dolayısı ile her olay kendine özgü müdahale ve organizasyon şekli olmalıdır.
1. Zaman faktörü
2. Taşıdığı tehlike riskleri
3. Olay yerinin uygunsuzluğu
ŞOFÖR:
Araç gereçten sorumlu,pompayı kullanmada tecrübeli,yangın yerinde hortum bağlantılarını yapar.Ekip amirinin talimatı doğrultusunda farklı görevler yapabilir.

MÜDAHALE GRUBUİlk görevi kurtarmadır.Öncelikle yangın alanında bulunan canlıları uzaklaştırmaktır,çevredeki insanların uyarılması yapılırken bir taraftan da yangına müdahale eder.Birinci kolu çıkarır,fikrasyon ile hedef arasındaki hortumları serer.
SU GRUBU
Kurtarma ile meşgul olur.Pompaya ve araç deposuna su irtibatını sağlar,su temini görevini tamamladıktan sonra ikinci müdahale grubunu oluşturur.
HORTUM GRUBUKurtarma ile meşgul olur,pompa ile fikrasyon arasındaki hortumları serer,görevini tamamladıktan sonra üçüncü müdahale grubunu oluşturur
dogan aksut

Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics